Pakaitinė hormonų terapija (PHT) Lietuvoje
Kaip Lietuvoje gauti pakaitinę hormonų terapiją (PHT)?
Lietuvoje teisę gauti PHT turi tik pilnamečiai asmenys. Sveikatos paslaugų teikimas translyčiams asmenims yra patvirtintas LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu.
Translyčiai vyrai Lietuvoje gali gauti Sustanon ir Nebido (testosteronas) hormoninius vaistus. Translytės moterys, pasitarusios su endokrinologu, gali gauti Estrofem (estradiolis) hormoninį vaistą ir Spirix (spironolaktonas) ar Androcur (ciproterono acetatas) antiandrogeną (žargonu vadinamą blokeriu). Nebinarinės lyties asmenys PHT turėtų planuoti su endokrinologu pagal savo lūkesčius (pvz., išvaizdos pokyčiai, mėnesinių dingimas ir kita).
Reikia pripažinti, jog specialistams Lietuvoje nėra teikiama pakankamai žinių apie translyčius. Situacija ypač bloga, kai tai liečia nebinarinių lyčių asmenų sveikatos paslaugas. Jei esate nebinarinės lyties asmuo ir sieksite specialistų paslaugų, jūs galite rinktis teigti, jog esate binarinės lyties translytis, arba konsultuoti specialistus, į kuriuos kreipsitės pagalbos.
Platesnė informacija apie tai, kaip gauti PHT paslaugas, žingsnis po žingsnio aprašyta žemiau.
1 variantas: viešoji sveikatos apsaugos sistema
- Iš šeimos gydytojo ar psichiatro gauti siuntimą su kodu F64.0 pas 3 lygio psichiatrą. 3 lygio sveikatos priežiūrą įstaigos Lietuvoje yra dvi: VUL Santaros Klinikos ir LSMUL Kauno Klinikos. Šiuo metu Kauno Klinikų specialistai yra labiau paruošti darbui su translyčiais asmenimis.
- Per eSveikatos sistemą užsirašyti pas 3 lygio psichiatrą, dirbantį su translyčiais asmenimis (VUL SK psichiatrai dirbantys su trans žmonėmis turi vizitus, kurių tipas yra “tik su F64.0 ligos kodu”). Taip pat galima paskambinti į registratūrą ir paklausti, kurie gydytojai dirba su trans žmonėmis ir užsiregistruoti konsultacijai skambučio metu.
- Lankytis psichiatro konsultacijose, gauti psichologinį ištyrimą (juos atlieka medicinos psichologai). Apsilankyti teks ir pas endokrinologą, kuris jus apžiūrės bei paskirs tyrimų jūsų sveikatai įvertinti.
- Sulaukti gydytojų konsiliumo susirinkimo, kurio metu bus sukurtas jūsų gydymo planas, ir etikos komisijos sprendimo, po kurio bus galima pradėti pakaitinę hormonų terapiją. Visas procesas nuo šeimos daktaro siuntimo iki konsiliumo ir etikos komisijos gali užtrukti kelis mėnesius. Apie konsiliumo proceso užbaigimą jums bus pranešta telefonu.
- Gavus pakaitinę hormonų terapiją, vėliau jums kraujo tyrimus paskirti ar išrašyti receptą galės šeimos gydytojas ar bet koks (nebūtinai 3 lygio) endokrinologas, kadangi gydymo planas kitiems specialistams yra matomas eSveikatos sistemoje.
2 variantas: privačios klinikos
- Gauti iš privataus psichiatro F64.0 diagnozę.
- Nueiti į konsultaciją pas privatų endokrinologą. Jo metu bus įvertinta jūsų sveikata, paskirti sveikatos tyrimai. Po to iš endokrinologo gausite receptą nusipirkti PHT vaistų.
Nelegali PHT
Trans Autonomija nerekomenduoja pakaitinės hormonų terapijos darytis patiems dėl šių priežasčių:
- Jūs nebūsite prižiūrimi specialistų, išmanančių PHT priskyrimą.
- Kai kurie PHT įprasti vaistai yra priskiriami dopingo medžiagoms. Jei jas pirksite ar parduosite be recepto, pažeisite LR įstatymus, kurie draudžia nelegaliai įsigyti ar laikyti dopingo medžiagas. Tokie veiksmai užtraukia baudą nuo 150 iki 600 eurų bei medžiagų konfiskavimą.
- Nelegaliai pardavinėjami hormoniniai vaistai taip pat gali būti pagaminti farmacijos įmonių ar žmonių, kurie nesilaiko visų vaistų gamybos saugumo reikalavimų, todėl gali būti prastesnės kokybės bei pakenkti jūsų sveikatai.
Kaip PHT gali fiziškai pakeisti translyčio vyro ar nebinarinės lyties asmens, vartojančio vyriškus hormonus, kūną?
Pokyčiai organizme gali būti tokie (sąrašas nėra baigtinis):
- Dingsta mėnesinės;
- Pažemėja balsas (negrįžtamai);
- Plaukų slinkimas, pradeda augti barzda ir padidėja kūno plaukuotumas;
- Veido ir kūno bruožų pokyčiai, nes pasikeičia kūno riebalų sankaupų vietos;
- Padidėja odos riebalingumas;
- Padidėja lytinis potraukis.
Kaip PHT gali fiziškai pakeisti translytės moters ar nebinarinės lyties asmens, vartojančio moteriškus hormonus, kūną?
Pokyčiai organizme gali būti tokie (sąrašas nėra baigtinis):
- Sumažėja lytinis potraukis;
- Sumažėja odos riebalingumas ir struktūra;
- Sustoja plaukų slinkimas;
- Dingsta vaisingumas;
- Veido ir kūno bruožų pokyčiai, nes pasikeičia kūno riebalų sankaupų vietos;
- Pradeda augti krūtys;
- Pasikeičia kūno plaukų spalva, sumažėja kūno ir veido plaukuotumas.
Ar pakaitinė hormonų terapija taikoma nepilnamečiams asmenims?
Netaikoma. Nepilnamečiai asmenys gali rinktis tik socialinę tranziciją.
Kiti su pakaitine hormonų terapija susiję klausimai
Kas yra eSveikata ir kaip ja naudotis?
eSveikata yra Lietuvos sveikatos sistema, kurioje atsiduria jūsų ligų istorija, vaistų receptai bei apsilankymų pas gydytojus informacija. Per šią sistemą taip pat galite užsiregistruoti pas gydytojus.
Sistemoje eSveikata nėra rodoma, kokie gydytojai turi kompetencijų dirbti su translyčiais asmenimis, todėl specialistų ieškoti teks per jų asmeninius puslapius, poliklinikų informacijos puslapiuose ar skambinant į poliklinikų ar klinikų registratūras.
Kas yra gydytojų konsiliumas ir kam jis reikalingas?
Konsiliumas yra gydytojų susirinkimas, kurio metu susitinka jus dėl PHT konsultavę 3 lygio gydytojai (psichiatras, endokrinologas ir kiti), ir aptaria jūsų gydymo planą. Pacientui dalyvauti konsiliume nereikia – apie konsiliumo sprendimą jums bus pranešta telefonu. Po konsiliumo jums bus leista pradėti PHT.
Kaip reaguoti į vaistininkus, kurie atsisako parduoti PHT vaistus dėl mano lyties, nors ir turiu receptą?
Eiti į kitą vaistinę. Net jei toks vaistininkas to reikalauja, neatiduoti savo recepto. Apie tokį vaistininką galima pranešti Lygių Galimybių Kontrolieriaus Tarnybai.
Pastebėjimas: ne visos vaistinės gali turėti jums reikalingų vaistų, tai ypač aktualu vyriškus hormonus perkantiems asmenims. Kokios vaistinės turi jums reikalingų prekių, patikrinti galite portale https://vaistai.lt/ arba paskambindami į vaistinę telefonu.
Klausimai, susiję su socialine tranzicija
Kaip galiu keisti savo gyvenimą be PHT, kad jausčiausi geriau?
Jei norite rinktis ne medicininę, bet socialinę tranziciją, galite:
- Pasirinkti naują vardą bei įvardžius;
- Keisti savo drabužius, aksesuarus bei parfumeriją į tokius, kurie atitinka jūsų lyties tapatybę;
- Rinktis barzdos augimą skatinančius preparatus;
- Rinktis lazerio, elektrolizės procedūras, šalinančias barzdos ir kitus plaukus;
- Treniruoti savo balsą, kad jis taptų aukštesnis arba žemesnis.
Kaip Lietuvoje pasikeisti dokumentus?
Yra du būdai pasikeisti vardą, kiek žemiau aptarsime juos abu. Reikia pažymėti, jog šiomis teisėmis pasinaudoti gali tik Lietuvos respublikos piliečiai ar asmenys, gimę Lietuvos respublikoje, kuriems jau buvo sudaryti CMS įrašai. Asmenys, turintys kitos valstybės pilietybę, savo dokumentus tvarkyti turi atitinkamoje valstybėje pagal ten galiojančius įstatymus. Asmenys, turinys pabėgėlio statusą, šiuo klausimu turi konsultuotis su specialistais Migracijos skyriuje.
1 variantas: keičiamas tik vardas, be lyties žymens
Jei norite keisti tik vardą bei pavardės galūnę, tačiau paliksite tą patį lyties žymenį, tai padaryti galėsite Registrų centro klientų savitarnoje įkėlę F64.0 diagnozės dokumentus ir sumokėję 12 eurų mokestį valstybei (2024 metų duomenys). Vėliau teks susimokėti ir už visų dokumentų keitimą, paslaugų sutarčių atnaujinimą, banko kortelės pakeitimą.
Lietuvoje vardo ir pavardės keitimo tvarka yra pakankamai griežta – vardas turi atitikti Valstybinės Lietuvių Kalbos Komisijos (VLKK) keliamus reikalavimus. VLKK turi rekomenduojamų vardų sarašą https://vardai.vlkk.lt/ , taip pat su Komisija įmanoma susisiekti el. paštu ir telefonu, norint sužinoti, ar jūsų vardas yra teiktinas. Tiesa, išimtiniais atvejais VLKK leidžia pasirinkti ir vardus, neįprastus lietuvių kalboje, pvz., su neįprastomis galūnėmis, tačiau norint pasirinkti tokį vardą teks dėl jo pakovoti. Dažniausiai reikia įrodyti, kad toks vardas yra reikalingas bendraujant su užsienio klientais ar dirbant tarptautiniame versle/mokslo institucijose.
2 galimybė: keičiamas lyties žymuo
Jei norite dokumentuose pasikeisti ir vardą, ir lyties žymenį, teks rinktis sudėtingesnį kelią ir atseikėti net kelis šimtus eurų. Tam reikės pateikti Civilinės metrikacijos skyriui (CMS) F64.0 diagnozę bei vardo, pavardės ir lyties žymens keitimo prašymą. Kadangi Lietuva neturi lyties žymens keitimo reglamentuojančio įstatymo, CMS prašymą atmes. Tuomet turėsite paduoti CMS į teismą, kad jis įpareigotų metrikaciją pakeisti lyties žymenį bei asmens kodą. Šiuo metu yra tik viena su šiomis bylomis dirbanti advokatė, tačiau kai kurie translyčiai teismo procesus įveikia patys, be advokato pagalbos. Pagal EŽTT sprendimą byloje A.P., Garçon and Nicot v. France, jei yra oficiali translytiškumo diagnozė, teismas privalo tenkinti prašymą keisti lyties žymenį ir negali reikalauti lyties patvirtinimo operacijos
SVARBU nebinarinės lyties asmenims: Lietuva oficialiai pripažįsta tik du lyties žymenis.
SVARBU sudariusiems/ioms santuoką: kadangi Lietuva vis dar nepripažįsta tos pačios lyties santuokų, vardo ir lyties žymens pakeitimas yra negalimas. Norėdami pasikeisti juos, turėsite teismui pateikti skyrybas liudijančius dokumentus.
Pasikeičiau vardą – kas dabar?
Dabar jums teks pasikeisti visus turimus dokumentus (asmens tapatybės kortelę, vairuotojo teises ir kt.), informuoti savo paslaugų teikėjus apie savo asmens duomenų pasikeitimus (telefoninio ryšio paslaugų tiekėją, aukštąją mokyklą (jei joje dar mokotės), buto nuomotoją ir kt.), gali tekti atnaujinti ir darbo sutartį. Įsitikinkite, kad jūsų duomenis pakeis jūsų bankas bei eSveikatos sistema, nors čia duomenys gali būti atnaujinti ir automatiškai. Dėl kai kurių duomenų pakeitimų gali tekti įstaigoms skambinti, rašyti ar jose apsilankyti.
Klausimai, susiję su lyties patvirtinimo (keitimo) operacijomis
Ar galima Lietuvoje pasidaryti lyties patvirtinimo operacijų?
Translyčiams vyrams Lietuvoje yra atliekama mastektomijos (krūtų šalinimo) bei histerektomijos (gimdos ir gimdos kaklelio šalinimo operacija), tačiau tik privačiose klinikose. Translytės moterys irgi tik privačiai gali rinktis krūtinės didinimo operacijas ar orchiektomiją (vienos ar abiejų sėklidžių šalinimas).
Kadangi tokios operacijos yra laikomos estetinėmis, yra tikimybė, kad translyčiai asmenys negaus už jas biuletenio, tokiu atveju iš anksto reikėtų pasiteirauti savo šeimos gydytojo/s ar jis/ji suteiks biuletenį, pasirūpinti santaupomis bei galimybe išeiti atostogų iš darbo ar aukštosios mokyklos.
Kitokias norimas operacijas pasidaryti teks užsienio šalyse – tokių galimybių ieškoti internete teks patiems.
Kiti klausimai
Ar translyčiai asmenys gali tarnauti kariuomenėje?
Pagal LR įstatymus, translyčiai asmenys yra laikomi netinkamais laikyti ginklą bei jį naudoti, todėl negali tarnauti kariuomenėje ar dalyvauti šaulių veikloje, tačiau gali būti šaukiami visuotinio šaukimo metu karo atveju.
Visgi pasikeitus dokumentus, keičiasi ir lyties žymuo, tad priklausomai nuo jo, keičiasi situacija dėl galimybės tapti šauktiniu, jei jūsų amžius patenka į dabar esančio šauktinių amžiaus intervalą. Informaciją apie šauktinių amžių ir tarnybos ypatumus galima gauti tinklalapyje https://sauktiniai.karys.lt
Translytės moterys po lyties žymens pakeitimo nebegali būti šaukiamos. Prieš lyties žymens pakeitimą gali, bet pateikusios diagnozę gali įrodyti esančios translytės. Tokiu atveju jos būna nurašomos kaip netinkamos tarnybai.
Translyčiai vyrai, pasikeitę lyties žymenį į vyrišką, gali būti pašaukti į šauktinius. Tokiu atveju jie privalo atvykti ir dalyvauti medicininiame patikrinime kaip ir cislyčiai vyrai, net jei jau turi diagnozę. Parodžius savo medicininę istoriją karo psichiatrui, karo tarnyba būna arba nukeliama, arba asmuo nurašomas kaip netinkamas tarnybai.
Ką daryti, jei patyriau diskriminaciją?
- Jei jus diskriminavo įstaiga ar verslas, galite kreiptis į Lygių Galimybių Kontrolieriaus tarnybą.
- Jei diskriminacija jus paveikė psichologiškai, galite susisiekti su valstybinėmis psichologinės pagalbos tarnybomis: https://pagalbasau.lt/pagalbos-linijos/
- https://jaudabar.org/lgbt-resursai/