Trans Autonomija kviečia susipažinti su patarimais, kurie gali būti itin aktualūs translyčiams asmenims, vartojantiems testosteroną. Pabrėžiame, jog nemažai patarimų, pateikiamų šiame puslapyje, tinka tik tuomet, jei testosteroną leidžiatės į raumenį.
Įspėjame, jog dėl visko turėtumėte konsultuotis su savo gydytoju/a ir klausyti jo/s rekomendacijų. Šie patarimai gali padėti jums atlikti saugesnę testosterono susileidimo procedūrą ar atkreipti jūsų dėmesį į kai kuriuos saugumo aspektus, tačiau nepakeičia profesionalių medicinos specialistų/čių, į kuriuos/ias primygtinai prašome kreiptis pagalbos, jei nesijaučiate užtikrinti dėl savo gydymo.
Taip pat nepamirškite, jog testosteroną jums suleisti gali slaugytoja/s bet kurioje sveikatos paslaugas teikiančioje įstaigoje. Tokia paslauga gali būti suteikta netgi ir nemokamai (tik reikėtų nusinešti hormonų receptą), o testosterono susileidimo procesas bus visiškai saugus ir paprastas.
Ką reikėtų turėti su savimi leidžiantis testosteroną?
- Švirkštas;
- Testosterono buteliukas (arba ampulė ir įrankis jos nulaužimui);
- Mažytės vienkartinės specialios servetėlės dezinfekcijai;
- Sterilus vatos diskelis;
- Pleistriukas;
- Telefonas (tam atvejui, jei kas nors nepavyks ir jums teks skubiai išsikviesti pagalbą).
Pagalvokite, kas jums padeda atsipalaiduoti – įtampa gali sutrukdyti viską atlikti saugiai ir tinkamai. Galbūt jums patiktų kompaniją palaikanti/s draugas/ė ar tyli, netrukdanti susikaupti muzika?
Kaip leistis testosteroną: žingsniai
Tolesni patarimai bus skirti daugiausiai asmenims, kurie testosteroną leidžiasi į raumenį (dažniausias arba bene vienintelis būdas Lietuvoje).
Pasiruošimas
- Pasirinkite laiką leidimuisi. Dalis žmonių testosteroną leidžiasi ryte, nes po injekcijos juos užplūsta daug jėgų, kurios jiems trukdo užmigti. Kiti teigia, jog geriausia tą padaryti jiems yra vakare, kai jie jau niekur nebeina (nes kartais daug vaikščiojimo iškart po injekcijos gali sukelti didelius skausmus kojoje). Sau tinkamiausią laiką išsiaiškinti galite eksperimentuodami. Pabandykite leistis testosteroną įvairiu laiku ir stebėkite savo savijautą.
- Procedūrai užsirezervuokite bent pusę valandos laiko. Paprastai procedūra užima 10-20 minučių, tačiau visuomet saugiau atlikti ją susikaupus, neskubant, atsipalaidavus ir nežvilgčiojant į laikrodį.
- Testosteroną laikykite kambario temperatūroje, tačiau tamsioje ir sausoje vietoje. Jei preparatas bus šaltas (pavyzdžiui, išimtas iš šaldytuvo), susileidimas bus nemalonus, o vėliau dar ir skaudės.
- Pasitikrinkite, ar testosterono galiojimas nėra pasibaigęs.
- Pasiruoškite visas reikalingas priemones taip, jog jos būtų patogiai šalia jūsų. Nepamirškite rūpestingai nusiplauti rankų ir patogiai atsisėsti.
- Atkreipkite dėmesį, jog patartina kiekvieno susileidimo metu leistis į skirtingą koją, t.y. vieno susileidimo metu leistis į kairę, o kito – į dešinę. Išsiaiškinkite, į kokią kojos ar kitą kūno dalį turite leistis injekciją pagal turimo preparato tipą (jums jį pasakys gydytoja/s).
Susileidimo pradžia
- Prieš leisdamiesi testosteroną rūpestingai nudezinfekuokite ir buteliuko viršų (jei naudojate buteliuką, ne ampulę), ir odos paviršių, į kurį leisitės. Translyčiai dažniausiai renkasi leistis į sėdmenis arba į šlaunis. Kur tiksliai leistis, turėtumėte paklausti savo gydytojo.
- Jei testosteroną imate iš ampulės, išsiaiškinkite, kaip tinkamai nulaužti jos kaklelį, kad skystyje neliktų mažyčių stiklo šukelių. To paklausti galite savo seselės arba pagal ampulės tipą susirasti video įrašą su paaiškinimu.
- Jei testosteroną imate iš buteliuko, kuomet adata reikia pradurti membraną, pakeiskite adatą į naują, nes miniatiūrinis jos galelis užsilenkia, todėl tiek dūrimas, tiek adatos ištraukimas bus skausmingesni ir pažeis jūsų audinius, prieš smeigdami adatą į buteliuką, į švirkštą įtraukite oro tiek, kiek imsite testosterono. Įsmeigę adatą į buteliuką, įšvirkškite orą į vidų.
- Įtraukę testosteroną įsitikinkite, jog švirkšte neliko oro burbuliukų. Jei jų jame yra, pasistenkite atsikratyti: švelniai pastuksenkite nagu į švirkštą ir pastumkite švirkšto stūmoklį į priekį, išleisdami burbuliuką iš švirkšto. Atidžiai apžiūrėkite švirkštą prieš šviesą, netgi jo dalį prie adatos, kuri nėra skaidri.
- Kai kurie translyčiai žmonės siūlo leidžiantis plačiai suimti kita ranka tos vietos, į kurią leidžiatės, odą. Esą, tokiu atveju turėtų kiek mažiau skaudėti. Tiesa, tai nėra privaloma.
- Adatą smeikite ne paguldytą, o pastatytą 90 laipsnių kampu tarp adatos ir odos paviršiaus. Įsmeigti ją turėtumėte visą, nebent pajuntate stiprų žaibišką skausmą (žr. toliau) ir turite švirkštą skubiai ištraukti.
- Jei leidžiatės ne į sėdmenis, nepamirškite patikrinti, ar nepataikėte į veną (aspiruoti). Tą padarysite įsmeigę adatą po oda iki galo ir truputėlį patraukę švirkšto stūmoklį atgal. Gero aspiravimo ženklas – kai patraukiate stūmoklį į save, į švirkštą patenka truputėlį burbuliukų. Visgi jei į švirkštą pateko kraujo, reikia švirkštą skubiai ištraukti ir labai gerai užspausti tą vietą. Kai užtikrinsite, kad sustabdėte kraujavimą, galite tuo pačiu švirkštu durti kitur (saugumo sumetimais siūloma pasikeisti adatą). Dėl venos nesijaudinkite – tikimybė pataikyti į ją yra labai maža, tačiau pasitikrinti reikia.
- Jei leisdamiesi staiga pajutote žaibišką stiprų skausmą (po to gali pasidaryti negera ar pabalti veidas), jokiu būdu nedurkite dar giliau – tai reiškia, jog greičiausiai kliudėte nervą. Ištraukite švirkštą, nusiraminkite ir bandykite iš naujo.
- Adatą smeikite ir testosteroną leiskite lėtai ir kantriai. Greitas suleidimas gali būti gana pavojingas ar sukelti papildomą skausmą.
Reikėtų pridurti, jog dalis medicinos specialistų/čių teigia, jog adatą pasikeisti reikia kiekvienąsyk, kai ja vieną kartą įduriama. Kitaip sakant, jei dūrėte į buteliuką, adatos miniatiūrinis galelis užsilenkė, todėl duriant į odą gali skaudėti šiek tiek labiau nei duriant nauja adata.
Po susileidimo
- Kai jau susileidote hormoną, neskubėkite iškart ištraukti adatos – turbūt atsimenate, kad skiepų metu slaugytojai/os ištraukia adatą ir įdūrimo vietą iškart užspaudžia su vata? Pasiruoškite sterilų vatos diskelį, su kuriuo užspausite dūrio vietą iškart, vos tik ištrauksite adatą.
- Nepanikuokite, jei ištraukus adatą iš odos, ten pasirodys truputėlį kraujo – tai normalu (jūs greičiausiai kliudėte kapiliarą). Tiesiog gerai užspauskite dūrio vietą vatos diskeliu ir pasiruoškite pleistriuką.
- Kai kelias minutes palaikote dūrio vietą užspaudę, nauju vatos diskeliu kelias minutes masažuokite aplinkui dūrio vietą. Tokiu būdu testosteronas truputį pasiskirsto, raumuo jį geriau įsisavina bei nelieka patinimų, kurie paprastai lieka, jei testosteronas neišmasažuojamas.
Baigiamieji patarimai
Jei susileidimo metu kažkas nepavyko, būtinai kreipkitės į profesionalius medikus ir jiems atskleiskite visą informaciją apie leidimosi procesą, vaistus, švirkštą ir panašiai. Nebijokite to padaryti net tokiu atveju, jei testosteroną gaunate nelegaliai – jūsų sveikata ir gyvybė yra svarbesnė už bet kokius faktorius.
Po procedūros patartina bent kelias valandas nesportuoti ir daug nevaikščioti – tai padidina nemalonaus odos patinimo ir skausmo tikimybę. Panaudotus švirkštus ir buteliukus išneškite į vaistinę arba specialų tokių atliekų surinkimo centrą. Jokiu būdu nesinaudokite tuo pačiu švirkštu kelis kartus – tai jums kelia mirtiną pavojų.
Savo savijautos stebėjimas
Patartina rašyti testosterono leidimosi dienoraštį, kuriame užsirašinėsite, kada, į kurią koją leidotės, kaip jautėtės vėliau (dienos įrašas gali būti visai trumpas, pavyzdžiui: „2022-11-15, dešinė koja. Įdūrimas buvo neskausmingas, ištraukus švirkštą kraujo visai nebuvo. Leidausi vakare. Energijos antplūdžio kitą dieną nebuvo. Likus dviem dienoms iki kitos injekcijos jaučiau nedidelį nuovargį.“). Tai gali padėti atsiminti svarbius faktus, ypač, jei jų vėliau klaus gydytoja/s.
Asmenims, kurie leidžiasi testosteroną, patartina visuomet gerti daug vandens, kadangi testosteronas gali truputį patirštinti kraują. Reikia atkreipti dėmesį, kad ir apskritai cislyčiams vyrams vandens reikia gerti daugiau, nei cislytėms moterims, tad jūsų organizmui keičiantis vandens poreikis kiek padidėja.
Ypač stebėkite savo savijautą likus kelioms dienoms iki kitos testosterono injekcijos – gali nutikti taip, jog jausitės kiek irzlesnis, piktesnis ar turėsite mažiau motyvacijos. Tai yra normalu, kadangi tuo metu testosterono lygis jūsų organizme sumažėja. Visgi jei manote, jog bloga nuotaika jus kamuoja per daug bei trukdo, aptarkite tai su savo gydytoju/a – ji/s gali jums parekomenduoti sutrumpinti laiką tarp injekcijų, taip išvengiant žymaus testosterono lygio nukritimo.
Linkime išlikti saugiems!